Росія не дозволить експертам вказати на її вину після хіматаки в Британії - The Economist


У кіно про те, як запеклі вороги із суперсилами атакують міжнародні організації, Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) могла б стати чудовою ціллю. Її штаб-квартира з бетону і скла розміщена посеред кластера поважних міжнародних інститутів у Гаазі на тій же вулиці, що і Трибунал з воєнних злочинів у колишній Югославії, і посусідству з Міжнародним кримінальним судом.

Впродовж останнього десятиліття ОЗХЗ була дуже зайнятою, знищуючи запаси хімічної зброї в Лівії, Іраку і Сирії. За цю роботу вона отримала Нобелівську премію миру в 2013 році. Але нещодавнє отруєння російського екс-шпигуна на території Великої Британії поставидо організацію в дуже скрутне становище, пише The Economist.

Місія ОЗХЗ полягала в тому, щоб підтримувати виконання Конвенції про хімічну зброю від 1993 року, яка забороняє країнам володіти таким озброєнням. Але організації бракує незалежності. В теорії, країна, яка ратифікувала Конвенцію, може вимагати проведення перевірки на території іншої країни-підписанта, якщо запідозрить, що вона має хімічний арсенал. Але такого ніколи не відбувалося. Замість цього до ОЗХЗ звертаються лише тоді, коли якась країна сама погоджується знищити запаси хімічної зброї.

До цього часу найбільші зусилля організація продемонструвала в Сирії. В 2013 році після низки хімічних атак з боку режиму Башара Асада, Росія переконала свого союзника приєднатися до Конвенції і знищити свій арсенал, щоб відвернути загрозу атаки з боку США. ОЗХЗ організувала процес, в якому сирійська зброя була транспортована під російським і китайським наглядом норвезькими і данськими кораблями, а потім знищена на борту американського судна. Але, як сказав помічник міністра оборони США Дерек Чоллет, агенція "не має незалежної сили примусу і може бути настільки потужною, наскільки країни їй дозволяють".

Це стало очевидним в 2015 році, коли хімічні атаки в Сирії відновилися після того, як ОЗХЗ підтвердила, що весь сирійський арсенал був знищений. Рада Безпеки ООН схвалила проведення спільного розслідування, що змусило експертів ОЗХЗ повернутися в Сирію, щоб знайти винного у помилці. Але Росії не сподобалися, що інспектори організації назвали винуватцем сирійський уряд. Коли слідчі вирішили відновити роботу в Сирії минулого листопада, Москва зупинила їх за допомогою права вето. ОЗХЗ досі проводить перевірку в Сирії після нових хімічних атак, але вона не може говорити про те, хто винен.

Цього тижня ОЗХЗ відправила експертів у Велику Британію, щоб надати незалежне підтвердження щодо того, яка саме речовина була застосована для отруєння екс-шпигуна. Лондон каже, що атака була здійнена за допомогою нейропаралітичного агента "Новичок". Російські ж заперечення сьогодні дуже нагадують її поведінку, коли слідчі зробили свої висновки щодо хімічних атак в Сирії.

Росія не може заблокувати технічну допомогу ОЗХЗ. Для цього їй знадобилася б підтримка двох третин із 41 країни-учасниці у виконавчій раді організації. Але попри те, що експерти ОЗХЗ можуть точно з’ясувати, яка речовина була використана для атаки, вони не мають повноважень відповісти на головне питання: "Хто винен?".

5 березня в британському Солсбері з сильним отруєнням невідомою речовиною був госпіталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль та його дочка. Через деякий час були госпіталізовані кілька співробітників екстрених служб, що працювали на місці події. За даними слідства, проти Скрипалів було використано нервово-паралітичну речовину "Новачок" російського виробництва.

Сполучене Королівство ініціювало засідання Ради Безпеки ООН, в ході якого заступник постійного представника Британії в ООН Джонатан Аллен звинуватив Росію в порушенні Статуту ООН і Конвенції про заборону хімічної зброї.

Детальніше про ситуацію навколо отруєння Сергія Скрипаля читайте в матеріалі Олександра Хари "Токсична Росія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".


Джерело статті: “https://dt.ua/WORLD/rosiya-nedozvolit-ekspertam-vkazati-na-yiyi-vinu-pislya-himataki-v-britaniyi-the-economist-272983_.html”


Топовые новости